Start Aktualności

KATYŃ - ROCZNICA 2023r


 

VII ŁOSICKI JARMARK WIELKANOCNY

... pisanki, baranki, kurczaczki, mazurki, babeczki, szyneczki, kiełbaski, chlebuś i serek i całe kosze smakołyków, i a jakże, palemki przeróżnie ustrojone - i jeszcze więcej różności - to wszystko można było posmakować, pooglądać i kupić na Łosickim Wielkanocnym Jarmarku 01.04.2023 r. w centrum miasta.
   Wśród tych pyszności znalazły się też stoiska z książkami Miejskiej Biblioteki w Łosicach i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej.
   Chociaż zdominowały produkty na "stół wielkanocny", to wśród zwiedzających i kupujących znaleźli się tacy, którzy dotarli do naszych stoisk, by wziąć książkę do ręki i znaleźć coś dla siebie. Mimo zapowiedzi (deszczu i chłodu) pogoda przygotowała niespodziankę - było słonecznie i ciepło. I w takiej to aurze, przy dźwiękach muzyki mijały godziny. 

WALNE ZEBRANIE

    Dnia 23.03.2023 r. odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej, na którym przegłosowano absolutorium dla ustępującego zarządu oraz wybrano w głosowaniu jawnym nowy zarząd w skład, którego weszły następujące osoby:
   Frączek Wanda - prezes
   Dziołak Krzysztof - zastępca prezesa
   Urban Andrzej - zastępca prezesa
   Jurzyk Anna - sekretarz
   Demianiuk Marianna - skarbnik
   Kosmala Teresa - członek zarządu
   Zielińska Barbara - członek zarządu

   Wybrano również przewodniczącego oraz członków Komisji Rewizyjnej w składzie :
   Klimiuk Elżbieta - przewodnicząca
   Michaluk Jadwiga - członek
   Wawryniuk Barbara - członek

   Podczas zebrania wszyscy obecni mieli możliwość zakupu książek wydanych przez TPZŁ. Większość z nich to książki napisane przez pana Mariana Czmocha. Mogliśmy również obejrzeć wystawę prac malarskich pani Doroty Didi Skiermont Biernasiuk, która mieszka i tworzy swoje arcydzieła  w Puczycach.


                                                Na początek niektórzy byli zainteresowani kroniką TPZŁ, a inni książkami.                                      Kilka ciekawych słów usłyszeliśmy od autorki wystawy p. Doroty Didi Skiermont Biernasiuk.                                                                       Zainteresowanie obrazami było bardzo duże.    Na przewodniczącego zebrania wybrano p. Mariana Czmocha.                Sprawozdanie z działalności zarządu przedstawiła prezes TPZŁ
                                                                                                                    p. Katarzyna Kobylińska Chryć.   Sprawozdanie finansowe przedstawiła p. Marianna Demianiuk.                     Sprawozdawcą komisji rewizyjnej była p. Wanda Frączek.            Głosowanie nad absolutorium dla zarządu TPZŁ.                              Plany na przyszłość przedstawiła nowa prezes p. Wanda Frączek.

 

SPOTKANIE ZE STANISŁAWEM STOLARCZYKIEM

   15.03 2023 r. w bibliotece pedagogicznej w Łosicach odbyło się spotkanie ze Stanisławem Stolarczykiem , redaktorem naczelnym czasopisma "Fakty - Czas" w Toronto. Jest to łosiczanin mieszkający w Kanadzie, gdzie dokumentuje polskie ślady. Napisał na ten temat kilka książek m.in. "Gdy wspominam Kaszuby" oraz "Kaszuby - źródło powrotów", która została podarowana z dedykacją Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Łosickiej. Pisał on też dużo o Janie Pawle II. Spotkanie, w którym wzięli również udział członkowie TPZŁ było bardzo interesujące.


 
Więcej artykułów…